APLINKA / BAŽNYČIA / ISM Universitetas / PAVELDAS / SENIŪNAIČIAI / STOGLANGIAI / VILNIAUS ARKIVYSKUPIJA

Stikliniam stogui nepritaria!

2013 Birželio 20 mūsų susitikime su Diana Varnaite, Kultūros Paveldo departamento direktore (KVAD)  buvo aptarta statybos, kurios vyksta Arklių 18 / Bazilijonų vienuolyno teritorijoje. Buvo padaryta išvada, kad reikia sušaukti susirinkimą detaliau išnagrinėti šią situaciją.

2013 Liepos 4d. vyko Kultūros Paveldo departamente susitikimas. Susitikime dalyvavo Diana Varnaite (KVAD direktorė),  Algimantas Degutis (KVAD direktorės pavaduotojas), Vitas Karčiauskas (KVAD Vilniaus teritorinio padalino vedėjas) , Lina Černiauskienė (KVAD vyriausioji specialistė), Darius Daunoras (Vilniaus savivaldybes kultūros paveldo skyriaus vedėjas), Jūratė Morkūnaitė (Vilniaus savivaldybės kultūros paveldo apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė), Darius Sirvydis (Vilniaus Arkivyskupijos ekonomo tarnybos atstovas – Arklių 18 projekto statybininkas), Aušra Gvildienė (UAB Archinova- Arklių 18 projekto architektė), Asta Baškauskaitė (Senamiesčio seniūnaitė, Senamiesčio bendruomenės pirmininkė), Sakalas Gorodeckis (Senamiesčio seniūnaitis), Oskaras Koršunovas (Arklių g. gyventojų atstovas), Ervinas Koršunovas (Arklių g. gyventojų atstovas)

Susitikimui pirmininkavo Algimantas Degutis.

Arklių 18 statybos registruotos kaip ‘Administraciniai pastatai’ apjungiant du atsirus pastatus – t.y. buvusius garažus ir sandėliukus. Nauji kaminai, kurie dabar atsirado ant sandėliukų pastatų, nereikalingi ‘Administraciniam pastatui’ ir neatitinka buvusio pastato stogo

nauji kaminai

nauji kaminai

Buvo sumontuotas didžiulis ‘turbo’ Velux stoglangis sename Bazilijonų vienuolyno pastate, kuris visiškai nesiderina prie senamiesčio architektūros ir neatitinka senamiesčio autentikos, nors paveldo registre šis pastatas įregistruotas kaip saugomų vertybių objektas.  Kodėl iškilo tokio didelio stoglangio poreikis? Kokia bus šios patalpos paskirtis ? Dabar iš vieno aukšto ūkinio pastato yra projektuojamas pastatas „su mansarda“ ir planuojama, sumontavus masyvų stoglangį, išnaudoti pastogę. Taigi jis tampa jau nebe vieno aukšto pastatas.

stiklinis stogas, Arklių 18

stiklinis stogas, Arklių 18

Prieš dabartinę rekonstrukcija, abiejų šių pastatų stogai buvo čerpiniai. O dabar vienam stogui atsisakyta čerpių ir pasirinktas skardinis stogas. Kodėl ?

Arkivyskupijos atstovas, Darius Sirvydis ir architektė Aušra Gvildienė nenorom prisipažino, kad buvusių sandeliukų pastate – kuriame dabar atsirado aukšti kaminai ir ‘turbo’ stoglangis – bus įkurtas 70 vietų restoranas su lauko kavine. Lina Černiauskienė (KVAD vyr specialistė) komentavo, kad bus gražinama pastato istorinė funkcija, t.y. bravoras.

Algimantas Degutis (KVAD direktorės pavaduotojas) pasisakė prieš šį didelį ‘turbo’ stoglangį – sakydamas, kad turėtų būti saugoma stogų panorama ir neleistina tokie dideli stoglangiai.

Jūratė Morkūnaitė (Vilniaus savivaldybes kultūros paveldo apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė) aiškino, kad jeigu šis ydingas didelis stoglangis bus įteisintas Arklių 18 rekonstrukcijos projekte, tai tuomet jis taps precedentas kitiems ateities projektams, kurie irgi norės tokių didelių stoglangių. p. Morkūnaitė prisipažino, kad ji padarė klaidą tvirtindama Arklių 18 projekto dokumentus. Pirminiuose dokumentuose, kuriuos pateikė architektė Aušra Gvildienė buvo numatyti standartinai, mažesni Velux stoglangiai. Deja vėliau, architektė tyliai pakeitė projektą. Tai buvo gudriai padaryta – norint išvengti Vilniaus savivaldybės kultūros paveldo skyriaus pastebėjimo.

Darius Daunoras (Vilniaus savivaldybės kultūros paveldo skyriaus vedėjas) pritarė Juratės Morkūnaitės išsakytai pozicijai. Jis sakė, kad jie buvo supažindinti su mažesnių stoglangio projektu ir kad jie davė sutikimą tik dėl mažesnių stoglangių – o ne tokiam dideliam stoglangiui – kuris visiškai nebudingas Senamiesčiui.

Oskaras Koršunovas  pasisakė prieš Arklių 18 sumontuotą gigantišką vitrininį stoglangį, kuris yra kelių metrų atstumu nuo jo namo langų. Vaizdas per šį stoglangį apriboja gyventojų privatumą. Stovint Arklių 18 mansardoje ir žiurint per šį stoglangį – kurį būtų galima pavadinti ‘stiklinį stogą’ – kaip ant delno matosi Arkių 16 buto kambarių interjeras.

Darius Sirvydis komentavo, kad jie planuoja ‘uždengti’ šį stoglangį su medžiaginiu ‘markizės uždangalu’. Gyventojų atstovai ir kiti posėdžio dalyviai suabejojo ar tokia ‘užuolaida’ suteiks ilgalaikį sprendimą – ypač atsižvelgiant į Lietuvos klimatą. Tuo labiau, kad stiklinė stogo konstrukcijoje yra sumontuoti ‘velux’ tipo langai, kurie atsidaro į išorė. Taigi atidarius langus atsivers vaizdas iš mansardos į kaimynų buto interjerą, o garsai iš šios mansardos patalpos bus girdimi Arklių 16 namo butuose. O ka jau kalbėti apie paveldo klausyma: stikliniai-vitražiniai stogai kaip ir nebūdingi Vilniaus senamiesčiui…

Ervinas Koršunovas iškėlė aukštų kaminų klausimą. Nauji aukšti kaminai, kurie atsirado ant sandeliukų pastato nereikalingi ‘Administraciniam pastatui’ ir neatitinka buvusių sandeliukų pastato stogo. Jeigu ateityja šiame pastate įsikurs maitinimo įstaiga tai tuomet visi virtuvės kvapai keliaus tiesiogiai į Arklių 16 namo gyvenamų patalpų langus.

Vitas Karčiauskas (KVAD Vilniaus teritorinio padalino vedėjas) komentavo, kad aukšti kaminai yra būdingi Senamiesčiui. Arklių 16 namo gyventojai tvirtai pasisakė prieš naujus aukštus kaminus, kurie išdygo ant buvusių sandeliukų stogo. Arkivyskupija nederino šio sprendimo su kaimynais. Gyventojai nusivylę, kad Arkivyskupijos visiškai nedomina kaimynų gyvenimo kokybė ir sveikata. Projektuojant tokius kaminus Arkivyskupijos architektai puikiai žinojo, kad kvapai iš kaminų keliaus vyraujančių vėjų kryptimi tiesiogiai į kaimynų gyvenamas patalpas.

Asta Baškauskaitė ir Sakalas Gorodeckis tvirtai pasakė, kad jiem nerimą kelia Arklių g 18 naujai sumontuota stiklinė stogo konstrukcija,  kuri visiškai nedera Senamiesčiui. Jie skatina Arkivyskupiją keisti šį ydingą sprendimą ir vietoj šio stiklinio stogo sumontuoti standartinius, mažesnius Velux stoglangius. Toks sprendimas būtu priimtinas paveldo išsaugojimui.

Tokia stogų architektūrinė išraiška, įrengiant didelio ploto stoglangį, ir stoglangiui dominuojant stogo plokštumoje, kelia grėsmę Vilniaus istorinio centro pasaulinei vertei.

Architektė Aušra Gvildienė komentavo, kad ši stiklinė stogo konstrukcija jai yra gražus sprendimas ir, kad tai yra ‘eksperimentas’.  Tai išgirdę keleta posėdžio dalyvių iškėlė klausimą – nuo kada Vilniaus Senamiestis tapo ‘eksperimentas’ ?

Dauguma susirinkimo dalyviu nepritarė šiai stiklinei stogo konstrukcijai ir skatino Arkivyskupija nedelsiant pakeisti šį sprendimą ir sumontuoti standartinius, mažesnius Velux stoglangius. 

Sakalas Gorodeckis sutiko artimiausiu laiku pratesti dialogą su Arkivyskupijos atstovais.

Tikimės, kad Arkivyskupija atsižvelgs į paveldo išsaugojimo svarbą ir atsisakys ydingo stiklinio stogo konstrukcijos.

—————————————————–

Apie šią situacija jau buvo rašyta mūsų ankstesniuose straipsniuose:

Arkivyskupijos projektas derinamas verslo tikslams

 Turbo velux stoglangis

 Kieno rankose kalavijas tas ir teisus

——————————————————-

Apie Arklių 18 projekto architektus:

UAB “Archinova“ projektavo Aušros Vartų koplyčios ir laiptų restauravimą – apie kurį daug rašyta. Po kilusio skandalo iš projekto vadovo Antano Gvildžio ir dar dviejų pridėjusių ranką specialistų buvo atimti paveldosaugos specialistų atestatai.

“Paveldosaugininkai pasibaisėjo Aušros vartų koplyčios restauravimu“ > straipsnis lrytas-lt

Samyšis dėl laiptų – tyčia ar netyčia? > straipsnis Respublikoje

Architektė Aušra Gvildienė džiaugiasi stoglangiais Velux reklamoje

——————————————————–

Arkliu 16 namo gyventojų pastabos ir prašymas, p1

Arkliu 16 namo gyventojų pastabos ir prašymas, p1

Arkliu 16 namo gyventojų pastabos ir prašymas, p2

Arkliu 16 namo gyventojų pastabos ir prašymas, p2

2013 Liepos 4  SG apie susitikima KVAD

2013 Liepos 4 SG apie susitikima KVAD

2013 Liepos 4 D.Varnaites email

2013 Liepos 4 D.Varnaites email

2013 Liepos 12 SG laiškas Arkivyskupijai

2013 Liepos 12 SG laiškas Arkivyskupijai

2013 Liepos 19 SG apie susitikimą su Arkivyskupijos atstovais

2013 Liepos 19 SG apie susitikimą su Arkivyskupijos atstovais

2013-04-18 Arkliu 18 stoglangis

2013-04-18 Arkliu 18 stoglangis

turbo stoglangis

turbo stoglangis

2012-12-02 Arkliu 18 - nauji kaminai

2012-12-02 Arkliu 18 – nauji kaminai

nauji kaminai

nauji kaminai

2011-11-23 Arklių 18

2011-11-23 Arklių 18

Įrašo “Stikliniam stogui nepritaria!” komentarai: 2

  1. O jūs nejaučiate, kad pasidavėte tipinei derybų taktikai? Pirma jums pasiūlo šokiruojančią nesąmonę, o vėliau „sutinka“ ją sumažinti iki kelių „Velux“ stoglangių,
    Bet juk ir tie stoglangiai iš esmės senamiesčiui nėra būdingi, o iš 1 aukšto sandėliukų yra daromas restoranas, kas reiškia, kad absoliučiai ignoruojama tikslinė patalpų paskirtis, išduriami aplinkiniai gyventojai, o pastatas, tikėtina, nupirktas per pigiai, nes perkant sąžiningai iš jo tiek vertės sukurti nepavyktų – sandėliukai vertės kuria nedaug, o jų paskirtį pakeisti be daunorų pagalbos nelabai kam pavyktų.

  2. Atgalinė nuoroda: Susitikimas su Arkivyskupu Grušu ir ISM rektorium | Senamiestis

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s