APLINKA / PAVELDAS / STATYBOS

Piketas dėl Užupio statybų

2015 m Rugsėjo m. 7 d vyko Užupiečių ir Senamiesčio Bendruomenės ‘flashmobas’ prie Kultūros paveldo departamento būstinės Vilniuje.

Į susitikimą su piketuojančiais miestelėnais išėjo KPD direktorės pavaduotojas Algimantas Degutis.

Jei ne pirmadienio darbo pikas ir piketų ribojimai, kitą sykį reikės imti jau normalų renginio leidimą, nes norinčių prisijungti yra ir iš kitų Vilnius ir Lietuvos vietų.

Mes už įstatymus. Anot V. Karčiausko, kur mes buvome, kai buvo derinamas detalus planas 2008 metais. O tai kur buvo galima sužinoti apie tokį derinimą? Prie kažkieno durų stovėti dieną naktį? Kokiu būdu įvyksta tokie “derinimai“, jei apie juos niekas nėra girdėjęs?

Piketas dėl Užupio statybų: „Parduodamas Gedimino kalnas. Leidimus statyboms suderinsim“

piketas prie KVAD 0

piketas prie KVAD 0a

piketas prie KVAD 0b

piketas prie KVAD 0c

piketas prie KVAD 1

piketas prie KVAD 4

piketas prie KVAD 5

piketas prie KVAD 2a

piketas prie KVAD 2b

piketas prie KVAD 2c

piketas prie KVAD 9a

Užupio bendruomenės pranešimas žiniasklaidai


2015-9-7

Kultūros paveldo departamentas globoja Vilniaus Senamiestį žeidžiančias statybas

Vilniaus miesto istoriniame centre, įrašytame į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą, ir toliau vyksta statybos, menkinančios Vilniaus istorinio centro ir jo aplinkos išskirtinę visuotinę vertę, kenkiančios jo vientisumui ir autentiškumui.


Nepaisant įvairių Lietuvos ir tarptautinių institucijų reikalavimų atkreipti į tai dėmesį ir imtis veiksmų, Kultūros paveldo departamentas (KPD) atkakliai vengia atsakomybės ir nesiima jokių priemonių dėl paveldosaugos reikalavimus pažeidžiančių statybų Užupyje, „MG valda“ vystomame projekte adresu Polocko gatvėje 17.


KPD nepaiso nei tiesioginio Kultūros ministerijos nurodymo apginti Senamiestį nuo niokojimo, nei Tarptautinės paminklų ir paveldo vietovių tarybos (ICOMOS LNK) ekspertų rekomendacijų, nei akivaizdžių Vilniaus senamiesčio apsaugos reglamento pažeidimų.


VILNIAUS SENAMIESČIO APSAUGOS REGLAMENTO PAŽEIDIMŲ – NE VIENAS


Kultūros paveldo departamentas savo rašte Kultūros ministerijai ir Užupio bendruomenei dėsto Vilniaus senamiesčio apsaugos reglamento (VSAR) pažeidimus: iki 8 metrų nukasamas reljefas – Vilnelės upės šlaitas, formuojamos Vilniaus senamiesčiui nebūdingos erdvės, statomi pastatai žymiai viršija VSAR leidžiamą aukštį.


Tarptautinė paminklų ir paveldo vietovių taryba (ICOMOS LNK) nurodo, kad Polocko g. 17 projekte nesilaikoma privalomų pastatų aukščių ribojimo, užgožiamas aplinkinis užstatymas, nesilaikoma principo, kad Vilnelės krantas turi būti neužstatytas, tai taip pat galimai darys neigiamą įtaką kraštovaizdžiui su šalia esančiomis Bernardinų kapinėmis.


Peržvelgus projekto įvykių chronologiją, aiškėja KPD ir „MG valda“ veiklos sutapimai.


GRANDIOZNIS PROJEKTAS SENAMIESTYJE SLEPIAMAS NUO SPECIALISTŲ IR VISUOMENĖS


KPD nuslėpė informaciją apie šio projekto derinimus. Lygiai taip pat elgėsi ir projekto vystytojas „MG valda“. Prieš metus, rugpjūčio mėnesį KPD direktorė Diana Varnaitė raštu įsipareigojo informuoti Užupio bendruomenę apie šio projekto svarstymus. Tačiau per 2014 rugsėjo – gruodžio mėnesius Vito Karčiausko vadovaujamas KPD Vilniaus teritorinis padalinys „suderino“ techninį projektą ir be KPD komisijos, ir be Užupio bendruomenės – prieš pat Naujuosius metus, 2014 m. gruodžio 29 d.
2015 m. gegužės 14 d. rašte Kultūros ministerijai ir Užupio bendruomenei Diana Varnaitė rašo: „Vilniaus Teritorinis padalinys privalėjo Projektinius pasiūlymus ir Techninį projektą prieš suderinimus pateikti Departamento komisijai kultūros paveldo klausimams nagrinėti bei informuoti apie tai Užupio bendruomenę, tačiau dėl klaidos, susijusios su atostogų laikotarpiu, Vilniaus teritorinis padalinys nebuvo supažindintas su Įsipareigojimu.“


KAIP DU AUKŠTAI SU MANSARDA VIRSTA PENKIAIS


Statybos leidimas buvo išduotas kovą. Tik gegužę Kultūros ministerijos nurodymu Kultūros paveldo departamentui pagaliau pateikus bendruomenei informaciją apie suderintą techninį projektą paaiškėjo, kokio aukščio ir aukštingumo namai bus statomi Polocko g. 17.


Iki to laiko nuoširdų bendravimą su Užupio bendruomene vaizdavę projekto vystytojai „MG valda“ lygiagrečiai vystė kitą projektą – žadėtus du aukštus su mansardomis vertė į penkių aukštų daugiabučius – anot UAB „Užupio krantinės“ įgaliotos advokatų kontoros „Sorainen ir partneriai“, „cokoliniai aukštai turėtų būti priskiriami požeminiams, o pastato aukštumas nustatomas pagal antžeminių aukštų skaičių, neskaitant požeminės dalies, pastogių ir antstatų.“


Kai paaiškėjo tikrasis statinių aukštis bei aukštingumas, o Užupio bendruomenė pradėjo reikalauti tikslios informacijos, „MG valda“ po kelių pažadų vizualizuoti projektą ir po Užupio bendruomenės pranešimo spaudai apie pažeidimus pareiškė, kad toliau su užupiečiais bendraus tik sulaukusi KPD išvadų.


KPD kontrolės komisija bandė prieštarauti dėl VSAR pažeidimų, tačiau KPD nevykdo savo tiesioginių funkcijų ir bando atsakomybę permesti kitoms institucijoms – Aplinkos ministerijai ar Statybų inspekcijai. Kai šios atsako, kad tai ne jų kompetencija, KPD vėl rašo naują užklausą ir ginasi dar negavę atsakymo. Tuo tarpu statybos sparčiai vyksta.


Šiandien Užupio bendruomenė rengia įspėjamąjį piketą prie Kultūros paveldo departamento. Mes negalime nebyliai stebėti kaip vyksta Senamiesčio vertę mažinančios statybos, o Kultūros paveldo departamentas kratosi atsakomybės už klaidas.


Mes reikalaujame, kad Lietuvos valdžia ir jos įstaigos laikytųsi prisiimtų įsipareigojimų dėl UNESCO saugomo Vilniaus senamiesčio apsaugos ir techninis projektas Polocko g. 17 būtų pataisytas laikantis Vilniaus senamiesčio apsaugos reglamento.

Įrašo “Piketas dėl Užupio statybų” komentarų: 1

  1. Atgalinė nuoroda: Vieša diskusija – Kaip priartinti vietos savivaldą | Senamiestis

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s