APLINKA / KREPŠINIO AIKŠTELĖ / LAUKO TRENIRUOKLIAI / PARKAVIMAS / PROJEKTAI / SAVIVALDYBĖ / SENIŪNAIČIAI / SENIŪNIJA / SKVERAI / SPORTAS / SUOLIUKAI / VAIKŲ ŽAIDIMO AIKŠTELĖS / VANDALIZMAS / ŠIUKŠLĖS / ŽINIASKLAIDA

Savivaldybės pažadukų kiemo tvarkymo planai ir prezentacijos

Vokiečiu g. 5,7,9 namų kiemas, žinomas kaip Vilniaus buvusios Didžiosios sinagogos teritorija,  daugelį metų buvo apšnerkštas ir Savivaldybės užmirštas .

2013 m. Vokieciu g. kiemas

2013 m Vokiečių gtv kiemas

2012-2015 m . Senamiesčio bendruomenės ir Senamiesčio Vietos bendruomenės tarybos (VBT) iniciatyva šiame kieme buvo pastatyta nauja vaikų žaidimo aikštelė, lauko treniruokliai, krepšinio aikštelė ir įrengtas apšvietimas šalia vaikų žaidimo aikštelės. Visa tai kainavo daug lėšų. Tai buvo bendruomenės pinigėliai, o ne Savivaldybės lėšos. Norint realizuoti šiuos projektus mums, bendruomenės savanoriams, reikėjo skirti daug laiko derinant projektų leidimus, dokumentaciją, pirkimus ir stebint įrangos montavimą. Mes užsibrėžėm konkrečius tikslus ir juos tvarkingai įgyvendinome.

Tuo pačiu metu Savivaldybė ir VšĮ Vilniaus Senamiesčio atnaujinimo agentūra (VSAA) ilgai nesugebėjo suremontuoti informacinį stendą kuris stovi šioje teritorijoje. Šis stendas ypač aktualus turistams nes jame pateikiama informacija apie buvusią Didžiają sinagogą. Nei Savivaldybei, nei Žydų bendruomenei nerūpėjo šio stendo apgailėtina būklė. Jo stiklas stovėjo išdaužtas mėnesių mėnesius. Senamiesčio bendruomenė kreipėsi į VSAA prašydama, kad jie imtųsi šio stendo remonto, bet iš VSAA išgirdome, kad tam jie neturi lėšų…. Po ilgo laiko VSAA pagaliau stendą suremontavo. Elementarus stendo remontas Savivaldybės ir VSAA specialistams buvo sudėtinga užduotis.

Stendas Vokieciu gtv kieme

Stendas Vokieciu gtv kieme

O ką jau kalbėti apie parkavimo ir šiukšlių problemas šiame kieme. Akivaizdu, kad Savivaldybė šių problemų nesugeba išspręsti. Visiems suprantama, jeigu Vokiečių gatvėje parkavimas mokamas, o kieme, šalia Vokiečių gatvės, parkavimas nemokamas, tai gudručiai, kurie apie tai žino, statys savo automobilius kieme nemokamai. Ar ne taip ? O gyventojams tai didžiulis galvos skausmas. Negana to, kad gyventojams tenka kariauti dėl parkavimo vietos – dar prisideda rūpesčiai dėl to, kad į kieme stovinčius atvirus šiukšlių konteinerius visi, kas tik nori, neša savo šiukšles. Taigi, atsiranda kalnai šiukšlių bei kartoninių dėžių. Gyventojams tai kraupus vaizdelis. O šalia esančioms kavinėms ir parduotuvėms visa tai dzin. Joms patogu nutrenkti savo šiukšles bet kur ir bet kaip.

perpildyti-konteineriai

2015 m vasarą Savivaldybė visuomenei pristatė Vokiečiu gatvės rekonstrukcijos planus. Žiniasklaidoje pasipylė straipsniai ir reportažai su mero, valdininkų ir projektuotojų nuotraukomis. Daug dėmesio. Rezultatų nematyt. Kodėl nematyt? Ogi todėl, kad finansavimo ir lėšų šiam grandioziniam projektui nėra. Savivaldybė tikisi kadanors gauti Europinių pinigėlių…

O kol Vilniaus miesto Savivaldybė laukia pinigėlių iš Europinių fondų, arba kitaip sakant ‘iš dangaus’, tai Vokiečių gatvės vaizdelis lieka klaikus. Suoliukų dažai nusilupę, mediena aplūžusi… žalia veja nutrypta… šaligatviai aptrupėję. Ką gi – ‘gaspadoriaus’ nėra. Arba, kitaip sakant… jeigu nėra Europinių pinigų tai nėra iš ko tvarkyti aplinką.

Suoliukas Vokiečiu gatvėje

Suoliukas Vokiečiu gatvėje

2016 m. gegužės 13 d VSAA patalpose vyko susitikimas kuriame dalyvavo VSAA atstovas, Senamiesčio bendruomenės pirmininkė ir privatus asmuo kuris pasiryžęs skirti savo asmenines lėšas pagerinti ir atnaujinti Vokiečių g. kieme esančią vaikų žaidimo aikštelę ir gretimą teritoriją. Jo prašymas buvo, kad Senamiesčio bendruomenė koordinuotų šį projektą ir administruotų lėšas bei pirkimus. Žinodamas, kad Senamiesčio bendruomenė skaidriai vykdo projektus, jis buvo ramus, kad jo lėšos nenubyrės į kairę ir į dešinę, o tikslingai  bus skiriamos ten kur jų reikia. Po šio susitikimo Senamiesčio bendruomenė ėmėsi veiksmų – susitiko su projektuotojais, kurie sutiko visuomeniniais pagrindais imtis šio projekto planavimo t.y. dirbti be atlygio. 2016 m. vasara Senamiesčio bendruomenė raštu kreipėsi į VSAA ir Savivaldybę prašydami projektavimui reikalingos dokumentacijos. Deja, Savivaldybė ir VSAA delsė atsakyti į mūsų prašymus ir nesuteikė teritorijos projektavimui reikalingų dokumentų. Taigi teritorijos projektavimas visuomeninės iniciatyvos pagrindu užstrigo….

Kaip ir kaip būtų keista, mes vėliau sužinojome, kad tuo pačiu laiku Savivaldybės įmonė ‘Vilniaus Planas’ ruošė šios teritorijos tvarkymo projektą. Jie po ranka turėjo tuos dokumentus ir aplinkos matavimus kurių mes prašėmė! Apie tai žinojo VSAA ir Savivaldybės administracija. Deja, apie tai VSAA ir Savivaldybė nieko neminėjo bendruomenės atstovams ir Senamiesčio seniūnaičiams. Nors jie puikiai žinojo, kad Senamiesčio bendruomenė, seniūnaičiai ir VBT 2012-2015 m. skyrė bendruomenės lėšas Vokiečių g. kiemo tvarkymui t.y.  vaikų žaidimo aikštelei, apšvietimui, lauko treniruokliams ir krepšinio aikštelės statybai. Planavimo pradžioje Savivaldybė išties turėjo pakviesti Senamiesčio bendruomenės atstovus ir seniūnaičius į pasitarimus dėl šios teritorijos tvarkymo ir ateities vizijos.

Žiurint ne tik iš Savivaldybės dangoraižio, bet ir tvirtai stovint ant žemės, kyla mintis, kad šios Vokiečių gatvės kiemo teritorijos atnaujinimui ir tvarkymui galima kviesti ir skatinti verslo dalyvavimą. Šalia šios teritorijos savo veiklą vykdo žinomos įmonės pvz. SEB bankas, SWEDBANK bankas, Medicinos bankas, Lietuvos paštas, kavinės Coffee Inn, Sugamour, PJazz, Charlie Pizza, Hesburger, Second Coffee, Caif Cafe,  Huracan Coffee restoranai Bistro 18, Stikliai, Rene, ir t.t.  Subrendo laikas verslininkams prisidėti prie aplinkos tvarkymo ir priežiūros. Norint, kad mūsų viešosios erdvės būtų tvarkingos ir jaukios visiems reikia prisiimti pilietišką ir socialinę atsakomybę.

Bet čia gi Lietuva – Valdininkai puikiai žino, kaip galima išpūsti biudžetus, kad iš projektų finansavimo nubyrėtų pinigėlių į kairę ir į dešinę. Mes savo kailiu patyrėme, kad Savivaldybė sugebėjo per viešuosius pirkimus nupirkti už 1180 litų šiukšlių dėžes, kurias tiekėjas pardavė už 150 litų < skaitykite straipsnį >

Taigi galima rinktis iš dviejų variantų, t.y. pirmas variantas – nedelsiant tvarkyti Vokiečių g. kiemą socialinės atsakomybės keliu – prie kurio prisidėtų privatus mecenatas ir vietos verslininkai. O antras variantas – Savivaldybei rengti grandiozinį planą ir laukti Europinių pinigų… kurie nubyrėtų ‘kam reikia’…..

2015 – 2016 m Savivaldybės ir VSAA atstovai nesugebėjo rasti sprendimų dėl parkavimo ir šiukšlių problemų Vokiečių gatvės kieme. VSAA atstovai 2016 m. rudenį kvietė gyventojus į susitikimus, kuriuose valdininkai pilstė iš tuščio į kiaurą ir nieko konkretaus gyventojams nepasiūlė.

Gyventojai prašė, kad parkavimas šiame kieme būtų apmokestintas. Gyventojai surinktus parašus, raštus ir prašymus pristatė į SĮ ‘Susisiekimo paslaugos’ prašydami, kad nedelsiant būtų įvesta parkavimo mokėjimo tvarka. Deja SĮ ‘Susisiekimo Paslaugos’ nesikreipė į Vilniaus miesto tarybą su šiuo gyventojų prašymu nes jiems buvo pasakyta, kad prasidės kiemo tvarkymo darbai pagal Savivaldybės planuojama projektą.

Tuo pačiu reiktų paminėti, kad Savivaldybė ir VSAA labai keistai organizavo susitikimus su gyventojais aptarti Vokiečių g. kiemo teritorijos situaciją. Vietoj to, kad jie tvarkingai žiniasklaidoje, Savivaldybės tinklapyje ir laiptinių skelbimų lentose paskelbtų, kad vyks susitikimai su gyventojais – jie elektroniniu paštu issiųsdavo žinutes tik keletui gyventojų, arba paskelbdavo apie susitikimus uždarose Facebook grupėse (žiurėkite žemiau). Kažkokia mistika…..

 

11-28-16-raugaliene-via-fb-re-12-1-mtg-001

2016 m. lapkričio 29 d Savivaldybės atstovės elektroninio pašto laiške kuris buvo issiustas valdininkams buvo nurodyta ‘ įdentifikuoti interesų grupes ir jas pakviesti….’ į Didžiosios sinagogos aplinkos tvarkymo projektinių pasiūlymų pristatymo visuomenei susirinkimą Rotušėje – gruodžio 16 d.  Gal Savivaldybės atstovai galėtų mums paaiškinti, kas tai yra tos ‘identifikuotos interesų grupės’ ????  Senamiesčio bendruomenė negavo pranešimo apie gruodžio 16 d planuotą pristatymą……

11-29-16-db-email-apie-gruodzio-16-rotuseje

 

Lapkričio mėnesį mums baigėsi kantrybė dėl Savivaldybės ir VSAA taikomos metodikos ir mes parašėme laiškus VSAA vadovui ir Savivaldybei, primindami jiems apie vietos savivaldos įstatymus.

11-30-16-sb-email-to-vsaa

 

12-01-16-susirinkimas-atsauktas

 

Alma Vaitkunskienė, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorė atsiuntė atsakymą į mūsų laišką. Ji rašė, kad tokie atvejai nebepasikartos.

12-01-16-alma-vaitkunskienes-laiskas

 

Mūsų laiškai turėjo šiokį tokį poveikį…. Dabar, bent jau Savivaldybės tinklapyje ir  dienraštyje ‘Lietuvos Rytas’ pasirodė skelbimas, kad 2017m sausio 12 d 13 val Rotušėje vyks aplinkos tvarkymo projektinių pasiūlymų pristatymas visuomenei….. OK…… Matome pažangą…. Bet lieka kitas klausimas, kodel pristatymas visuomenei vyksta darbo dieną 13 val. kai dauguma gyventojų dirba ir niekaip negalės dalyvauti šiame susitikime. Aišku kaip dieną, kad valdininkams šis laikas labai patogus….. Darykite savo išvadas, kam šis susitikimas skirtas… ir kam jis reikalingas…..

Jeigu jūs norite sužinoti, kada prasidės Vokiečių g kiemo tvarkymo darbai, tai mes atsakymą jau žinome -> Savivaldybė pinigų neturi… jie tikisi gauti Europinių pinigų…. kada nors….. galbūt…….

Ar Lietuviai tapo tais kurie te moka stovėti prie Europinių pinigų ‘lesyklėlės’ ir laukti svetimų pinigų, kad įgyvendintų aplinkos tvarkymo projektus ?  Ar visgi mes sugebame savo jėgomis ir visuomenine iniciatyva susitvarkyti savo aplinką ?

Mes skatiname imtis socialinės iniciatyvos!  Bus geriau, pigiau, greičiau ir skaidriau.

Įrašo “Savivaldybės pažadukų kiemo tvarkymo planai ir prezentacijos” komentarų: 1

  1. Savivaldybės dazniausiai pradeda intis iniciatyvos pries rinkimus arba kai sukyla miestiečiai. Ir ne paprasti pilieciai stovi prie Europinių pinigų ‘lesyklėlės’ ir laukia svetimų pinigų, kad įgyvendintų įvairius projektus o valdininkai, kurie nerodo iniciatyvos, o tik nori siltos kedes.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s