APLINKA / BARAI

Nemigo naktys

2013 m spalio mėnesį Arklių g. 3 namo gyventojai kreipėsi į Senamiesčio Bendruomenę pagalbos dėl naktinio triukšmo, sklindančio iš baro „Mojito Naktys / Mojito Nights’, esančio Didžioji g. 33/2 Vilniuje.

Vietos gyventojai skundžiasi, kad triukšmas, kuris sklinda iš šio baro, naktimis neleidžia jiems miegoti. ‘Mojito Naktys / Mojito Nights’ baras atsidaro 21 val ir dirba iki paryčių. Arklių g. 3 namo gyventojai negali naktimis miegoti, kai girdisi tranki muzika.

baras 'Mojito Naktys'

baras ‘Mojito Naktys’

Dėl nuolatinio ‘Mojito Naktys / Mojito Nights’ baro keliamo triukšmo nakties poilsio metu, jau nekalbant apskritai apie patiriamą akustinį diskomfortą, gerokai pablogėjo aplinkinių namų gyventojų gyvenimo kokybė bei buvo neigiamai paveikta jų sveikata, savijauta ir darbingumas

Šio baro veiklą galima apibudinti vienu žodžiu – girdykla.

2013 m. gruodžio mėn. 11 d., atsižvelgdamos į gyventojų prašymus, Senamiesčio bendruomenės asociacija pateikė savo siūlymus Vilniaus m. Savivaldybei apriboti barui laiką, kuriuo leidžiama prekiauti alkoholiniais gėrimais. Prašėme, kad prekyba alkoholiu baigtusi 22 val.

2013 gruodzio 11 d. laiškas

2013 gruodžio 11 d. laiškas

Senamiestyje gyvenantys žmonės turi tokias pačias teises, kaip gyvenatys ir kituose Vilniaus mikrorajonuose ar net kituose Lietuvos miestuose tad, kodėl turėtume taikstytis su tokių barų – etatinių pažeidėjų – savininkų pareiškimais, kad jei jau gyveni Senamiestyje, tai susitaikyk?

2013 m. gruodžio mėn. 16 d Vilniaus miesto Savivaldybės tarybos narė Rasa Baškienė, Vilniaus miesto Savivaldybes Saugaus miesto departamento, administracinės veiklos skyriaus vedėjas Julius Morkūnas ir vyriausioji specialistė Violeta Skulčiūtė ir Senamiesčio seniūnaitė Asta Baškauskaitė susitiko su Arklių g. 3 namo gyventojų atstove. Susitikimas vyko Arklių g. 3. Savivaldybės atstovai žadėjo šią situaciją ištirti.

Vilniaus miesto Savivaldybės tarybos narė - Rasa Baškienė

Vilniaus miesto Savivaldybės tarybos narė – Rasa Baškienė

Šiek tiek apie žmogaus teises

Reikia pabrėžti, kad kaip argumentavo Europos žmogaus teisių teismas byloje Moreno Gomez prieš Ispaniją susijusioje su aplinka, būstas, kuriame gyvename, bendriausia prasme yra suvokiamas kaip tam tikra vieta, fiziškai apibrėžtas plotas, kuriama vyksta asmens privatus gyvenimas. Taigi, turi būti gerbiama ne tik asmens teisė į atitinkamą, fiziškai apibrėžta plotą, bet ir teisė į ramų naudojimąsi šiuo plotu. Teisės į būsto neliečiamybę pažeidimai yra susiję ne vien su konkrečia, fizine neteisėta veika, pvz., neteisėtu patekimu į asmens būstą, bet taip pat apima pažeidimus, kurie nėra konkrečiai ir fiziškai išreikšti, pvz., triukšmas, tarša, kvapai ar kitokie veiksniai. Paminėtina, kad ir Lietuvos Respublikos Konstitucijos 22 str. yra deklaruojama, kad žmogaus privatus gyvenimas neliečiamas, 23 str. – kad nuosavybė neliečiama, o 24 str. – kad žmogaus būstas neliečiamas. Taigi, barai, vykdydami tokią triukšmingą veiklą, apriboja asmens teisę, naudotis savo nuosavybe, ir tenkindami vienų teisę prisigerti, pažeidžia kitų teisę pailsėti savo namuose. Gyventojai turi visas teises į sveikatą ir poilsį, o taip pat į saugią ir švarią aplinką.

Visos tos pasakos, kad gyventojai nepagrįstai skundžiasi, yra iš piršto laužtos. Ne gyventojų skundai yra nepagrįsti, kaip teigia barų savininkai, o nepagrįstas yra gyventojų problemų ignoravimas. Ir ne gyventojai turi įrodinėti, kad triukšmas yra, o barai, įrengdami patalpas, turi įrodyti, kad jo nėra. Galima pasiremti, kad ir Prancūzijoje taikoma gera praktika, kur prieš atidarant barus yra kviečiami akustikos ekspertai garso izoliacijos veiksmingumui įvertinti. Kai nebeliks pačių barų keliamo triukšmo, nebus problemų ir aplinkiniams, nebus žlugdomas ir jų gi pačių verslas. Skundas – viso labo tik raktas teikiamų paslaugų kokybei pagerinti. Kas iš verslininkų įsisavino tai, pažiūrėkit, kaip puikiai dabar tvarkosi.

Visiems valdininkams, kurie šioje situacijoje, sprendžiant triukšmo problemas, pataria tik išsikraustyti iš Senamiesčio, galite tuoj pat patarti atsistatydinti iš savo užimamų pareigų, nes tokie jų, kaip valstybės tarnautojų, žodžiai diskredituoja jų užimamas pozicijas, o visų likusių piliečių, duodančių tokį patarimą, galite tik paklausti, o kodėl senamiesčių gyventojai turėtų išsikraustyti? Ar tik todėl, kad kažkas piktybiškai pažeidinėja įstatymus ir apskritai nemoka tinkamai organizuoti savo verslo? O gal todėl, kad savivaldybėse nėra tinkamai reglamentuota barų veikla? Tai vat, tegu tvarkosi, ir vieni, ir kiti. Galiausiai, toks jų darbas! Verslas gi turi būti, ir Senamiestyje, ir ne Senamiestyje, bet tegu jis būna sąžiningas ir korektiškas, ir pirmiausia, nepažeidžia mūsų, kaip piliečių ir kaip asmenų, teisių, nes žmogaus teisių klausimu kiekvienas yra svarbus: net ir mažas, net ir senas, net ir vienas!

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s