APLINKA / PAVELDAS / ŽINIASKLAIDA

Moderni arka Stiklių gatvėje?

Apie modernią arką, kuri išdygo Vilniaus Senamiestyje be leidimų!

2005m. lapkričio gale įmonė, statanti namus tuščiuose Stiklių gatvės sklypuose (priešais restoraną Lokys), raginama Savivaldybės atstatė per gatvę kažkada sumūrytą, o po karo nugriautą arką.

Vadinamajame Juodajame mieste, po Liublino unijos (1569 m.) žydais apgyvendintoje Vilniaus senamiesčio dalyje, tokių arkų buvo daug, jos buvo tapę žydiško Vilniaus architektūrine įžymybe. Tas arkas sumūrino, tam, kad paremtų namų sienas ir atlaikytų skliautų skėtimosi jėgą, bet ilgainiui jos tapo stiliaus dalimi. Tad, nors tos arkos yra vėlesnės negu namai, kuriuos jos suremia, suprantamas noras jas atstatyti. Dar sovietmečiu buvo atstatyta viena iš arkų Mėsinių gatvėje (dalyje, dabar vadinamoje Antokolskio gatve), ties Markuso restoranu, o dabar štai atstatoma antroji – Stiklių gatvėje. Jos padas buvo kokia 1,60 m nuo dabartinio šaligatvio lygio, o kadangi metai po metų kylant gatvės lygiui arka ėmė trukdyti praeiviams, tai jos padą šiek tiek nuardė – tad arkos šonai rėmėsi į Stiklių 10 sieną pirmojo aukšto langų sąramų aukštyje, 201 cm nuo dabartinio šaligatvio lygio. Taip paardžius arkos padus, buvo galima ir greta esančią Stiklių 10 namo lango langinę pilnai atverti. Arkos storis buvo virš metro – tą matom iš nuotraukos, piešinių ir Kamarausko 1944 m darytos Stiklių gatvės išklotinės.

Tačiau atstatomoji arka ne mūrinė, o betoninė, per plona, per taisyklinga ir kas keisčiausia – pakabinta dukart didesniame aukštyje, ir be suderinto projekto !!

Jei ką nors Senamiestyje atstatinėjam, atstatinėkim kuo tiksliau. Visokiausių surogatų čia ir taip gana pridirbta.

Senamiesčio Bendruomenė kreipėsi į UNESCO, į LR Seimą ir žiniasklaidą prašydami pagalbos, kad ši netinkama arka būtų nugriauta ir atstatyta tokia kokia ji turėtų būti pagal istorinę medžiagą.

Valio! Mūsų prašymas buvo išgirstas!

Dėkojame architektam Žybartui Simonavičiui ir Algimantui Stalgiui už suteiktą paveldo tyrimų informaciją

Prisegam:

2005-12-12 Kultūros Paveldo Dept laišką, kuriame reikalaujama, kad šį arka būtų demontuota.

2005-12-13 straipsnis Lietuvos Ryte:

Lietuvos ryto straipsnis

12-03-05 moderni arka 212-03-05 moderni arka 112-12-05 Paveldo dept laiskasistorine arka4istorine arka3istorine arka2istorine arka1

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s